MESÉK SZIGETE
Bármilyen páratlan a tavasz Toscanában vagy a Távol-Kelet kikelet idején, egy ilyen napos áprilist az Isten is a skót Felföldnek teremtett - különösen egy olyan zugának, amelyet csak mostanában fedeztek fel a nagy filmstúdiók, de máris bevéste magát sokmilliónyi néző agyába. A Belső-Hebridák peremén nyújtózó Skye csodás szigete a határvidék összes erényét felmutatja: lenyűgöző tájai ötvözik a Felföld zöldellő pompáját a Külső-Hebridák drámai ormaival - egyszerre Középfölde, Völgyzugoly és Mordor, mintha csak északi alternatívát kínálna a Gyűrűk Urának (épp) szemben Új-Zélanddal. Rövid, ám mozgalmas filmmúltjában játszott középkori Japánt (47 rónin) és kies Óriásföldét (BFG), szerepelt csillagközi sci-fiben (Prometheus) és Grimm-fantasyben (Hófehér és a vadász), szerelmet ébresztett esküvői komédiában (A boldogító talán) és hajsza-vígjátékban (Az üstökös éve). Ám az alábbi válogatás kizárólag olyan filmekből áll, amelyek méltó főszerepet szántak Skócia - szó szerint - legmesésebb szigetének.
1/ A Cuillin-hegység és Loch Coruisk
THE BROTHERS (David MacDonald, 1947)
Skye szigetének első igazi filmes főszerepe a Powell-Pressburger melodrámák legszebb brit hagyományát követi, megfűszerezve a helyi legendák és misztikum sajátos ízeivel. Árva leányzó érkezik egy kicsiny déli halászfaluba a Cuillin hegyvonulat rideg csúcsainak sötét árnyékába és rögtön belekerül két rivális család, a Macrea- és a MacFarish-klán még ridegebb és sötétebb háborúságába: két legény is kiveti rá hálóját, de neki egy harmadikra fájna a foga... a szerelmi négyszög pedig az ősi selkie-meséket idéző végkifejletig - valamint a brit filmtörténet legbizarrabb kivégzéséig fajul.
The Brothers (magyar felirattal!)
2/ Az Eilean Donan-vár
HEGYLAKÓ (Russell Mulcahy, 1986)
Egy hollywoodi film sem tett annyit Skócia varázsvilágának népszerűsítéséért, mint Mulcahy legendás kortárs fantasy-je, amely a halhatatlansággal büntetett harcos, Connor Macleod sok évszázados küzdelmét meséli el ütős Queen-slágerekkel a felföldi csatamezőktől a "csak egy maradhat" brooklyn-i tetőfináléjáig. A középkori fejezetekben szinte kizárólag Skye vidékei pompáznak, élen a Macleod-klán fészkét jelentő Eilean Donan-várral, amely időközben első helyre került a "legnépszerűbb skóciai filmkastélyok" igen erős versenymezőnyében - amit mi sem bizonyít ékesebben annál, hogy még egy James Bond-filmben is helyet kapott (A világ nem elég).
A hegylakó (szinkron) / A felvidéki (vhs-hangalámondás!)
3/ Neist Point-fok
HULLÁMTÖRÉS (Lars von Trier, 1996)
A dán botrányfilmes von Trier rajongott kultusz-műve egyszerre jelentette a Dogma rögrealizmusához vezető művészi út első látványos állomását és az ártatlan hősnőknek szentelt Aranyszív-trilógia mágikus realista nyitódarabját. A Skye szigetén élő angyali tisztaságú Bess határtalan szerelmének története a környező olajkúton dolgozó Jannal egyben a hitről és megváltásról szóló példabeszéd is, amelyet egy esküvő és egy temetés keretez - mindkettő helyszíne Skye leghíresebb nyugati szigetfoka, amelynek zord világítótornya fenséges őrszemként mered a háborgó Atlanti-óceánra.
Hullámtörés (szinkron)
4/Fairy Glen
CSILLAGPOR (Matthew Vaughn, 2007)
Ha van Skóciának igazán mesébe illő zuga, az csakis egy tenyérnyi szurdok lehet Skye északi partjánál, amely különös kis dombjaival és titokzatos bazalttornyával azon nyomban elvarázsolja - nevéhez híven - látogatóit. Egészen rejtélyes, hogy miért csak egyetlen film csapott le rá eddig, bár szerencsére egy remek Neil Gaiman-adaptáció: a Csillagpor hőse egy skót legény, aki elindul tündérvilágba egy hulló csillagért szerelmének, hogy aztán magába a csillagba szeressen bele, védelmére kelve vérszomjas banyák, gonosz hercegek és légi kalózok ellenében. Viharfok kalandos erőpróbáihoz többnyire Skye békés lankáit és fennsíkjait választották az alkotók - a Tündér-szurdokban például két boszorkány méri össze erejét.
Csillagpor (szinkron)
5/ The Quiraing
MACBETH (Justin Kurzel, 2015)
Ez a lista el sem készült volna, ha Skye szigetéhez nem fűződne Macbeth-adaptáció: a vészbanyák és jóslatok hírhedt "skót darabja" legfrissebb feldolgozásában jutott el végre az őt leginkább megillető felvidékre. Kurzel szinte kizárólag természeti tájakon forgatott Shakespeare-látomása szakít az elődök dús teatralitásával és szinte dokumentumfilmként követi csatamezők és csúcsok során át az álnok thán középkori gengszter-karrierjét. A sziget legendás zuga, a földcsuszamlások során kialakult Quiraing rideg-gyönyörű fennsíkja (teljesen nyilvánvaló módon) Macbeth két találkájának ad otthont a boszorkányokkal, túlvilági látványával ráerősítve híres alaptételükre - "szép a rút és rút a szép".
Macbeth (szinkron)
+1/ The Old Man of Storr
A sziget ikonikus látványossága különös módon eddig kiszorult a vérbeli Skye-filmek élvonalából, ugyanakkor pár pillanatra három olyan filmben is elkapható, amely a racionális és irracionális világ határmezsgyéjén játszódik: a The Wicker Man szépséges kultusz-horrorjának nyitó légi felvételein, a The Land That Time Forgot prehistórikus kalandfilmjének ködlepte fináléjában és a Prometeus science-fiction filmjének jelenkori prológusában.
The Wicker Man (magyar felirat)
The Land That Time Forgot (angol)
Prometheus (szinkron)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése