Nem igazán pályázhat a legdekoratívabb itáliai városok toplistájára, mégis az olasz film aranykorában majdnem annyi remekmű készült Milánóban, mint Rómában, Velencében vagy Firenzében. Miközben Hollywood és a nyugat-európai filmstúdiók szívesebben válogattak a több száz- vagy akár ezeréves műemlékekkel zsúfolt városikonok közül, Lombardia északi iparcentruma megmaradt a helyi filmművészet rejtett kincsesbányájának, ahol a modernizmus nyitányán szinte az összes jelentős hazai auteur megfordult legalább egy film erejéig, hogy saját kiutat keressen a neorealizmus romjaiból. Az alábbi öt filmes (+ egy műfajos) listán következzenek időrendben a leghíresebb milánói mozifilmek és jellegzetes helyszíneik.
1/ Lambrate nyomornegyed
CSODA MILÁNÓBAN (Vittorio de Sica, 1951)
Ha Rómába vakációzni megy az ember, Velencében pedig a halállal randevúzik, akkor Milánóban csodát fog látni - mégiscsak egy olyan smaragdvárosról van szó, amely képes volt megtölteni fantasztikummal a neorealizmus kőkemény rögvalóságát, méghozzá a mozgalom lánglelkű csúcspontján. De Sica szívmelengető filmkomédiáját épp ezért elvtársai közül is sokan elutasították, akik nem tudták hová tenni a karvalylelkű kapitalista ingatlanmogul ellen fellázadó kültelki bódéváros társadalombíráló történetében a köztereken futkározó angyalokat, kényszer-áriázó rendőröket és persze a legendás seprűnyeles égbeszállást a főtér fölött egy jobb világ felé "ahol a jó napot tényleg azt jelenti, jó napot".
Csoda Milánóban (szinkron)
2/ Milánói Dóm
ROCCO ÉS FIVÉREI (Luchino Visconti, 1960)
Miután a Fehér éjszakák álombeli díszletvilágával Visconti látszólag búcsút intett a neorealizmus külvárosainak, három év múltán még egyszer, utoljára megmártózott a mélyszegénység éjsötét mocsarában. A vidékről Milánóba felköltözött szegény parasztfamília, a négy "apa nélküli Karamazov", epikus családtörténete sodró lendülettel mesél a címszereplők zűrzavaros küzdelmeiről, előbb a külvilággal, majd egymással - ahogy az indulatos társadalmi körkép átadja helyét egy viharos szerelmi melodrámának, tetőpontján a film híres szakítási jelenetével a milánói Dóm tetején, a lenyűgöző színészgárda két francia tagja, Alain Delon és Annie Girardot között.
Rocco és fivérei (szinkron)
3/ Edison-Volta székház
AZ ÁLLÁS (Ermanno Olmi, 1961)
Olmi sajnos a kevésbé ismert olasz filmművészek közé tartozik, noha a modernizmus hajnalán ő is izgalmas egyéni szemszögből értelmezte át, gondolta tovább a neorealista örökséget: 60-as évek elején készült filmjei szelíd humorukkal, ellesett életképeikkel és családi konfliktusaik intim megvilágításával bűvös kis rejtekutat jelentenek a cseh új-hullám berkeibe. Első nagyjátékfilmje, az önéletrajzi elemekben bővelkedő Az állás egyfajta milánói Fekete Péter, némi halkszavú mélabúval: fiatal hőse első botlásait mutatja be a pályakezdés rögös útján az Edison Volta cégnél, amelynek dolgozójaként, pénzéből, kameráival és helyszínein Olmi a filmet forgatta.
Az állás (angol felirat)
4/ Sesto San Giovanni
AZ ÉJSZAKA (Michelangelo Antonioni, 1961)
Antonioni már debütfilmjével, az Egy szerelem története neorealista noirjával tanújelét adta Milánó iránti vonzalmának, amelyről aztán kommunikáció-képtelenségről szóló filmtrilógiája középső darabjával, Az éjszakával írt csodás vallomást. Az életmű talán legszebb filmje alig 24 óra története egy urbánus értelmiségi házaspár életében, amelybe belesűrűsödik új románc, szakítás, halál - mindez egy modernizálódó előváros, a "Milánó Sztálingrádjának" csúfolt Sesto San Giovanni pusztuló, átalakuló negyedében. Miként azt a Felvonó a vérpadra Párizsa is tanúsíthatja, kevés dolog áll olyan jól egy nagyvárosnak, mint amikor Jeanne Moreau kószál faarccal utcáin: Antonioni húsz percet szentelt ennek az események - és teljes joggal.
5/ San Siro, Via Palatino 16.
TEORÉMA (Pier Paolo Pasolini, 1968)
Pasolini életművének legtalányosabb és legizgalmasabb remekműve kötődik Milánóhoz, amelynek különös meséjét azóta is számtalan országban és műfajban újragondolták és megmagyarázták, legyen szó hollywoodi romkomról (Hódító Adam), japán horrorról (Visitor Q), lírai film-eurotikáról (The Lickerish Quartet) vagy ozploitation szatíráról (The Dallas Doll). De talán legjobb, ha mindenki maga dönti el, ki lehet az a rejtélyes idegen, aki vendégségbe érkezik egy milánói nagypolgári családhoz, majd fokról-fokra a ház összes lakója beleszeret gyáros apától unatkozó nejig, lázadó kamaszfiútól vallásos cselédnőig, hogy aztán sutba dobják korábbi életüket. A film fő helyszínét jelentő villa mai napig eredeti formájában áll a központtól pár kilométerre, San Siro zöldövezeti negyedében - de kár becsengetni, nem nyitnak ajtót idegeneknek.
Teoréma (régi szinkron)
+1 / Rendőr-főkapitányság, Via Fatebenefratelli 11.
POLIZIOTTESCHI-FILMEK
Egyetlen várost sem tiszteltek meg annyira kitüntető figyelmükkel a 70-es évek derekán fénykorukat élő olasz rendőr/gengszter-filmek, a hajdani neorealizmus társadalombírálatát brutális erőszakfilmekbe továbbörökítő poliziotteschi-k, mint Milánót - amit már az ékesen bizonyít, hogy örömest büszkélkedtek vele címükben is, a zsánerindító Banditi a Milanotól a Milano trema véres bosszúdrámáján, a Milano rovente bandaháború-filmjén, a Milano violenta túszejtős gengszterfilmjén és a Milano odia emberrabló-thrillerén át egészen a Milano: il clan dei Calabresi maffiafőnökének történetéig (aki egy veszett kísérleti patkány harapása után levadássza az életére törő riválisokat). Nehéz lenne egyet kiemelni a gazdag felhozatalból, de ha már elkerülhetetlen, talán az "olasz Melville"-nek becézett Fernando di Leo valamelyik kultikus alkotását lehetne, aki gyakran választotta Milánót makaróni-gengszterfilmjeihez. Mondjuk amennyiben híres Miliő-trilógiájának zárófilmjét lecseréljük az egy évvel később készült "mocskos zsaru"-filmjére, máris egy pompás Milánó-trilógia boldog nézői lehetünk: hol könnyekig hatódva a Milano Calibre 9 katartikus fináléján, hol körmünket rágva a La mala ordina elképesztő autós/gyalogos üldözésén, hol jogos elégtétellel figyelve az Il poliziotto é marcio bosszú-hadjáratát, amely honnan máshonnan indulhatna, mint a csodás Dóm teréről.
Milano Calibro 9 (magyar felirat)
La mala ordina (angol nyelv)
Il poliziotto é marcio (angol nyelv)